Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

"Ανάσα" για Ξάνθη

Η Ξάνθη, μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη και νίκησε με 2-0 τον Πανσερραϊκό, στο πλαίσιο της 11ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας.

Τα γκολ της ακριτικής ομάδας σημείωσαν οι Μαρσελίνιο (69') και Ελινγκτον (79').

Στο πρώτο ημίχρονο οι φίλαθλοι πρέπει να... μετάνιωσαν για την επιλογή τους να πάνε στο γήπεδο και να παρακολουθήσουν το συγκεκριμένο ματς. Οι παίκτες των δύο ομάδων έδωσαν μάχες στο χώρο του κέντρου και από εκεί και πέρα... ουδέν. Χωρίς καμιά σημαντική στιγμή μπροστά στις δύο εστίες κύλησαν τα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και άρχισαν να πιέζουν την άμυνα της ομάδας των Σερρών.

Στο 61' όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν Ο Λεοζίνιο έβγαλε τον Γεωργιάδη τετ α τετ με τον Λυμπερόπουλο, αλλά ο πορτιέρο της Ξάνθης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Νταλέ, αλλά αυτός προ κενής εστίας την έστειλε άουτ!